Andhra Pradesh Assembly Election 2014 Party Wise MLA Candidates List

Andhra Pradesh Assembly Election 2014 Party Wise MLA Candidates List:

Election 2014 India

The Andhra Pradesh Legislative Assembly election 2014 for all the 294 Assembly constituencies is to be conducted in two phases on April 30, 2014 and May 7, 2014 at various polling stations allotted for the voters.

On April 30, 2014 the Andhra Pradesh state Assembly Election 2014 for 119 Assembly constituencies are to conducted by the Andhra Pradesh State Election Commission at the allotted polling booths.

For the remaining 175 Assembly Constituencies of Andhra Pradesh state the voting will be done on May 7, 2014.

The vote counting for all the 294 Assembly Constituencies of Andhra Pradesh state will be done on May 16, 2014 and the results of the MLA winners name list will be released.

Andhra Pradesh Parties List:

  • Bharatiya Janata Party – BJP
  • Communist Party of India – CPI
  • Communist Party of India (Marxist) – CPM
  • Indian National Congress – INC
  • Aam Aadmi Party – AAP
  • All India Majlis-e-Ittehadul Muslimeen – AIMIM
  • Telugu Desam Party – TDP
  • Telangana Rashtra Samithi – TRS
  • YSR Congress Party – YSRCP
  • Jai Samaikyandhra Party – JSP
  • Lok Satta Party – LSP
  • Telangana Rastriya Lokdal Party – TRLD

Andhra Pradesh Incumbent and INC/CPI MLA Candidates List 2014:

No Assembly Constituency Incumbent INC/CPI
1 Sirpur K.Sammaiah (TRS) Premsagar Rao
2 Chennur (SC) Nallala Odelu(TRS) G.Vinod
3 Bellampalli (SC) Gunda Mallesh(CPI) Gunda Mallesh
4 Mancheriala G.Aravind Reddy(TRS) G.Aravind Reddy
5 Asifabad (ST) Athmaram Sakku(INC) Athmaram Sakku
6 Khanapur (ST) Suman Rathod(TDP) A.Hari Naik
7 Adilabad Jogu Ramanna (TDP) P.Shankar
8 Boath (ST) G.Nagesh(TDP) Anil
9 Nirmal A.Maheshwar Reddy(INC) A.Maheshwar Reddy
10 Mudhole S.Venugopala Chary(TDP) G.Vittal Reddy
11 Armur A.Annapurna(TDP) K.R.Suresh Reddy
12 Bodhan Sudershan Reddy(INC) Sudershan Reddy
13 Jukkal (SC) Hanmanth Shinde(TDP) Gangaram
14 Banswada P. Srinivas Reddy(TRS) K.Balaraju
15 Yellareddy Y.Ravinder Reddy(TRS) J.Surendra
16 Kamareddy Gampa Govardhan(TRS) Shabbir Ali
17 Nizamabad (Urban) Endala Lakshmi Narayana(BJP) Mahesh Goud
18 Nizamabad (Rural) M.Venkateshwara Rao(TDP) D. Srinivas
19 Balkonda Eravathri Anil Kumar(INC) Anil
20 Koratla K.Vidyasagar Rao(TRS) K.Ramulu
21 Jagtial L.Ramana(TDP) Jeevan Reddy
22 Dharmapuri Koppula Eshwar(TRS) Laxmana Kumar
23 Ramagundam S.Sathyanarayana(INDT) Saleem Basha
24 Manthani D.Sridhar Babu(INC) D.Sridhar Babu
25 Peddapalle Ch.Vijaya Ramana Rao(TDP) Bhanuprasad Rao
26 Karimnagar G.Kamalakar(TDP) Laxminarasimha Rao
27 Choppadandi (SC) S.Devaiah(TDP) S.Devaiah
28 Vemulawada Ch.Ramesh Babu(TRS) B.Venkateshwarlu
29 Sircilla K.T.Rama Rao(TRS) Raveendra Rao
30 Manakondur (SC) A. Mohan(INC) A. Mohan
31 Huzurabad Etela Rajender(TRS) K.Sudarshan Reddy
32 Husnabad A.Praveen Reddy(INC) A.Praveen Reddy
33 Siddipet T. Harish Rao(TRS) Srinivas Goud
34 Medak Mynampally Hanmanth Rao(TDP) Vijayashanti
35 Narayankhed P.Kista Reddy(INC) P.Kista Reddy
36 Andole (SC) Damodar Raja Narasimha(INC) Damodar Raja Narasimha
37 Narsapur Sunitha Laxma Reddy(INC) Sunitha Laxma Reddy
38 Zahirabad (SC) J. Geeta Reddy(INC) J. Geeta Reddy
39 Sangareddy T.Jaya Prakash Reddy(INC) T.Jaya Prakash Reddy
40 Patancheru T. Nandeeshwar Goud(INC) T. Nandeeshwar Goud
41 Dubbak Ch.Muthyam Reddy(INC) Ch.Muthyam Reddy
42 Gajwel T.Narasa Reddy(INC) T.Narasa Reddy
43 Medchal K.Laxma Reddy(INC) K.Laxma Reddy
44 Malkajgiri Akula Rajender(INC) S.K.Sridhar
45 Quthbullapur K.Srisailam Goud(INDT) K.Srisailam Goud
46 Kukatpally Dr. Jayaprakash Narayan(LSP) Narsimha Yadav
47 Uppal B.Raji Reddy(INC) B.Laxma Reddy
48 Ibrahimpatnam M.Kishan Reddy(TDP) Kyama Mallesh
49 L. B. Nagar D.Sudheer Reddy(INC) D.Sudheer Reddy
50 Maheshwaram Sabitha Indra Reddy(INC) Mal Reddy Ranga Reddy
51 Rajendranagar T. Prakash Goud(TDP) Gnaneshwar
52 Serilingampally M. Bikshapathi Yadav(INC) M. Bikshapathi Yadav
53 Chevella (SC) K.S. Ratnam(TDP) Yadayya
54 Pargi K.Harishwar Reddy(TDP) Rammohan Reddy
55 Vicarabad (SC) G. Prasad Kumar(INC) G. Prasad Kumar
56 Tandur P. Mahender Reddy(TRS) Narayana Rao
57 Musheerabad Tanguturi Manemma(INC) Vinay Kumar
58 Malakpet Ahmed Bin Abdullah Balala(AIMIM) V.S.Reddy
59 Amberpet G. Kishan Reddy(BJP) V.Hanmanth Rao
60 Khairatabad Danam Nagender(INC) Danam Nagender
61 Jubilee Hills P. Vishnuvardhan Reddy(INC) P. Vishnuvardhan Reddy
62 Sanathnagar M.Shashidhar Reddy(INC) M.Shashidhar Reddy
63 Nampally Mohd. Virasat Rasool Khan(AIMIM) Vinod Kumar
64 Karwan Mohd. Muqtada Khan(AIMIM) Roop Singh
65 Goshamahal M.Mukesh Goud(INC) M.Mukesh Goud
66 Charminar Syed Ahmed Pasha Quadri(AIMIM) Venkatesh
67 Chandrayangutta Akbaruddin Owaisi(AIMIM) Ashwin Reddy
68 Yakutpura Mumtaz Ahmed Khan(AIMIM) Sadanand
69 Bahadurpura Mohd. Moazam Khan(AIMIM) Abdul Sami
70 Secunderabad Jayasudha(INC) Jayasudha
71 Secunderabad Cantt. P. Shankar Rao(INC) G.Kantham
72 Kodangal Revanth Reddy(TDP) Vithal Rao
73 Narayanpet Y Yella Reddy(TDP) V.Krishna
74 Mahbubnagar Y Srinivas Reddy(BJP) A.Kothwal
75 Jadcherla M.Chandra Shekar(TDP) Mallu Ravi
76 Devarkadra Seetha Dayakar Reddy(TDP) Pavan Kumar
77 Makthal K.Dayakar Reddy(TDP) Rammohan Reddy
78 Wanaparthy R.Chandra Sekar Reddy(TDP) Chinna Reddy
79 Gadwal D. K. Aruna(INC) D.K.Aruna
80 Alampur Abraham.V.M(INC) Sampath Kumar
81 Nagarkurnool Nagam Janardhan Reddy(INDT) Damodar Reddy
82 Achampet P.Ramulu(TDP) Vamshi Krishna
83 Kalwakurthy G.Jaipal Yadav(TDP) Vamshi Chand Reddy
84 Shadnagar Ch.Pratap Reddy(INC) Ch.Pratap Reddy
85 Kollapur J.Krishna Rao(INC) Harshavardhan Reddy
86 Devarakonda Balu Naik Nenavath(INC) Raveendra Kumar
87 Nagarjuna Sagar K.Jana Reddy(INC) K.Jana Reddy
88 Miryalaguda Julakanti Ranga Reddy(CPM) Bhaskara Rao
89 Huzurnagar N.Uttam Kumar Reddy(INC) N.Uttam Kumar Reddy
90 Kodad Chander Rao Venepalli(TDP)
91 Suryapet R.Damodar Reddy(INC) R.Damodar Reddy
92 Nalgonda K.Venkat Reddy(INC) K.Venkat Reddy
93 Munugode V.Yadagiri Rao(CPI) Venkat Reddy
94 Bhongir A.Uma Madhava Reddy(TDP) Venkateshwarlu
95 Nakrekal (SC) Ch.Lingaiah(INC) Ch.Lingaiah
96 Thungathurthi (SC) Motkupalli Narasimhulu(TDP) A.Dayakar
97 Alair B.Bikshmaiah(INC) B.Bikshmaiah
98 Jangaon Ponnala Lakshmaiah(INC) Ponnala Lakshmaiah(INC)
99 Ghanpur(Station) T. Rajaiah(TRS) Vijaya Ramarao(INC)
100 Palakurthi Y.Dayakararao(TDP) Srinivasa Rao
101 Dornakal Satyavathi Rathod(TDP) Redya Naik
102 Mahabubabad(ST) Kavitha Maloth(INC) Kavitha Maloth
103 Narsampet R.Prakash Reddy(TDP) K.Venkat Swamy
104 Parkal Moluguri Bikshapathi(TRS) Venkat Ram Reddy
105 Warangal West D.Vinaya Bhasker(TRS) E.Swarna
106 Warangal East B.Saraiah(INC) B.Saraiah
107 Waradhanapet(SC) Kondeti Sridhar (INC) Kondeti Sridhar
108 Bhupalpalle G.Venkata Ramana Reddy(INC) G.Venkata Ramana Reddy
109 Mulug(ST) Anasuya Dansari(TDP) Veerayyah
110 Pinapaka(ST) Rega Kantha Rao(INC) Ramesh
111 Yellandu (ST) Abbaiah Vooke(TDP) K.Kanakayyah
112 Khammam Sadineni Praveen (TDP) P.Ajay
113 Palair R.Venkata Reddy(INC) R.Venkata Reddy
114 Madhira (SC) Mallu Bhatti Vikramarka(INC) Mallu Bhatti Vikramarka
115 Wyra (ST) B.Chandravathi(CPI) Narayana
116 Sathupalle (SC) S.Venkata Veeraiah(TDP) N.Chandra Sekhar
117 Kothagudem K. Sambasiva Rao(CPI) K. Sambasiva Rao
118 Aswaraopeta Mithrasena(INC) Mithrasena
119 Bhadrachalam(ST) K.Satyavathi(INC) K.Satyavathi
120 Ichchapuram P.Sairaj(TDP) Naresh Kumar
121 Palasa J.Jagannaikulu(INC) V.Nageswara Rao
122 Tekkali K.Revatipathi(INC) K.Rammohan Rao
123 Pathapatnam S.Vijayaramaraju(INC) P.Karunakar Rao
124 Srikakulam D.Prasada Rao(INC) Satish Choudary
125 Amadalavalasa B.Satyavathi(INC) B.Satyavathi
126 Etcherla M.Neelakantam(INC) K.Ravi Kiran
127 Narasannapeta D.Krishna Das(INC) D.Jaganmohan Rao
128 Rajam (SC) K.Murali Mohan(INC) K.Murali Mohan
129 Palakonda N.Sugreevulu(INC) N.Sugreevulu
130 Kurupam JTRVV Thokandam (INC) Indrasena Vardhan
131 Parvathipuram(SC) J.Savarapu(INC)
132 Salur P.Rajanna Dora(INC) Andhra Baba
133 Bobbili VSK Ranga Rao(INC) China Appalanaidu
134 Cheepurupalli B.Satyanarayana(INC) B.Satyanarayana
135 Gajapathinagaram B.Appalanarasayya(INC) B.Appalanarasayya
136 Nellimarla B.Appalanaidu(INC) B.Appalanaidu
137 Vizianagaram P.A.Gajapathi Raju(TDP) Y.Ramana Murthy
138 Srungavarapukota K.Lalitha Kumari(TDP) I.Raghu Raju
139 Bhimili M.Srinivasa Rao(INC) M.Srinivas Rao
140 Visakhapatnam East V.Ramakrishna Babu(TDP) D.Prabha Goud
141 Visakhapatnam South D.Srinivasa Rao(INC) D.Srinivasa Rao
142 Visakhapatnam North T.Vijaya Kumar(INC) Bharati Venkateshwari
143 Visakhapatnam West M.Vijaya Prasad(INC) P.Ramani Kumari
144 Gajuwaka Ch.Venkataramaiah(INC) Sudhakar Naidu (GV)
145 Chodavaram K.S.N.S.Raju(TDP) K.Shankar Rao
146 Madugula G.Rama Naidu(TDP) K.Narayan Murthy
147 Araku Valley S.Soma(TDP) M.Malleshwar
148 Paderu P.Balaraju(INC) P.Balaraju
149 Anakapalle G.Srinivasa Rao(INC) D.Dileep Kumar
150 Pendurthi Pa.Ramesh Babu(INC) M.Demudu
151 Yelamanchili U.V.R.Raju(INC)
152 Payakaraopet G.Baburao(INC)
153 Narsipatnam B.Muthyala Papa(INC)
154 Tuni V.Krishnam Raju(INC) Ch.Panduranga Rao
155 Prathipadu P.S.S.Murthy(TDP) P.S.P.Chandra Prasad
156 Pithapuram V.Geetha Viswanadh(INC)
157 Kakinada Rural K.Kannababu(INC)
158 Peddapuram P.Gandhi Mohan(INC)
159 Anaparthy N.Seshareddy(INC) A.Mukteshwara Rao
160 Kakinada City D.Chandrasekhara Reddy(INC)
161 Ramachandrapuram T.Trimurtulu(INC) G.Suryanarayana Babu
162 Mummidivaram P.V.Satish Kumar(INC) G.Trinadh
163 Amalapuram (SC) P.Viswsaroop(INC) J.Gowtham
164 Razole (SC) R.V.Prasada Rao(INC) S.Vijay Prasad
165 Gannavaram(SC) D.V.B.Vardhana Rao(TDP) Vallabhaneni Vamsi
166 Kothapeta B.Satyananda Rao(INC) A.Ramakrishna
167 Mandapeta V.Jogeswara Rao(TDP) K.Prabhakara Rao
168 Rajanagaram P.Venkatesh(TDP) A.Nageshwara Rao
169 Rajahmundry City R.S.Prakasarao(INC)
170 Rajahmundry Rural Ch.Ramesh(TDP) R.Rayudu
171 Jaggampeta T.Narasimham(INC) T.S.Murthy
172 Rampachodavaram K.V.V.Satyanarayana Reddy(INC) K.V.V.Satyanarayana Reddy
173 Kovvur T.V.Rama Rao(TDP)
174 Nidadavole B.Sesha Rao(TDP) K.V.Satyanarayana
175 Achanta P.Satyanarayana(INC) I.Ramanuja Rao
176 Palcole B.Usha Rani(INC) K.Balnageshwara Rao
177 Narasapuram M.Prasada Raju(INC) K.Nagatulasi Rao
178 Bhimavaram P.Ramanjaneyulu(INC) Y.Ramu
179 Undi V.V.Siva Rama Raju(TDP) G.R.L.Raju
180 Tanuku K.V.Nageswara Rao(INC)
181 Tadepalligudem E.V.Madhusudhanarao(INC) D.Padmavathi
182 Unguturu V.Vasant Kumar(INC)
183 Denduluru Ch.Prabhakar(TDP) M.Veerendra Prasad
184 Eluru A.K.K.Srinivas(INC) A.Venkata Padma Raju
185 Gopalapuram(SC) T.Vanitha(TDP) K.Krishnaveni
186 Polavaram (ST) T.Bala Raju(INC) K.Posi Ratnam
187 Chintalapudi (SC) M.Rajesh Kumar(INC)
188 Tiruvuru (SC) D.Padma Jyothi(INC) R.R.Prasad
189 Nuzvid Ch.Rama Kotaiah(TDP) Ch.Rama Koataiah
190 Gannavaram D.V.B.Vardhana Rao(TDP)
191 Gudivada K.Nani(TDP) A.Subba Rao
192 Kaikalur J.Venkata Ramana(TDP)
193 Pedana J.Ramesh(INC)
194 Machilipatnam P.Nani(INC)
195 Avanigadda A.Srihari Babu(TDP) Kantamneni Ravi Shankar (Independent)
196 Pamarru (SC) D.Y.Das(INC) D.Y.Das
197 Penamaluru K.Parthasarothy(INC)
198 Vijayawada West V.Srinivasa Rao(INC) V.Srinivasa Rao
199 Vijayawada Central M.Vishnu(INC) M.Vishnu
200 Vijayawada East Y.Ravi(INC) D.Rajasekhar
201 Mylavaram D.U.Maheshwara Rao(TDP) A.Sandeep
202 Nandigama (SC) T.Prabhakara Rao(TDP) B.Baburao
203 Jaggayyapeta R.Sreeram(TDP) V.Nageshwara Rao
204 Pedakurapadu K.Sreedhar(TDP) P.Suribabu
205 Tadikonda (SC) D.M.Vara Prasad(INC) Ch.Kishore
206 Mangalagiri K.Kamala(INC) K.Kamala
207 Ponnuru D.Narendra Kumar(TDP) T.Venkatesh
208 Vemuru (SC) N.Ananda Babu(TDP) R.Bharatbabu
209 Repalle M.V.Ramana(INC) M.Srinivas Rao
210 Tenali N.Manohar(INC) N.Manohar
211 Bapatla G.Venkata Reddy(INC) Ch.Narayana Reddy
212 Prathipadu M.Sucharitha(YSRCP) K.Vinay Kumar
213 Guntur West K.Lakshminarayana(INC) K.Lakshminarayana
214 Guntur East S.Mastan Vali(INC) S.Mastan Vali
215 Chilakaluripet P.Pulla Rao(TDP) M.Hanmanth Rao
216 Narasaraopet K.Krishna Reddy(INC) K.Mahesh Reddy
217 Sattenapalle Y.Venkateswara Reddy(INC) Y.Venkateswara Reddy
218 Vinukonda G.V.S.Ramanjaneyulu(TDP) M.Mallikarjun Rao
219 Gurajala Y.Srinivasa Rao(TDP) A.Sanjeev Reddy
220 Macherla P.R.Krishna Reddy(INC) R.Narendhra Babu
221 Yerragondapalem A.Suresh(INC)
222 Darsi B.S.Prasada Reddy(INC) K.Jwala Rao
223 Parchur D.Venkateswara Rao(INC) M.Krishna Reddy
224 Addanki G.Ravi Kumar(INC) G.Lakshmi
225 Chirala A.Krishna Mohan(INC) M.Nishanth
226 Santhanuthalapadu B.N.Vijay Kumar(INC) N.Thirumala Rao
227 Ongole B.Srinivasa Reddy(YSRCP) Y.Sasikanth
228 Kandukur M.Maheedhar Reddy(INC) R.Venkat Rao
229 Kondapi (SC) G.V.Seshu(INC) G.Rajvimal
230 Markapuram K.Narayana Reddy(TDP) Y.Ramachandra Reddy
231 Giddalur A.Rambabu(INC) K.Gowtham Reddy
232 Kanigiri M.U.Narasimha Reddy(INC) M.U.Narasimha Reddy
233 Kavali B.Masthan Rao(TDP) Ch.Venkat Rao
234 Atmakur A.Ramanarayana Reddy(INC)
235 Kovur N.Prasanna Kumar Reddy(YSRCP) G.Venkata Ramana
236 Nellore City M.S.Krishna Reddy(INC) A.C.Subba Reddy
237 Nellore Rural A.Vivekananda Reddy(INC) A.Vijay Kumar Reddy
238 Sarvepalli A.Prabhakar Reddy(INC) K.Pattabhi Ramayyah
239 Gudur B.Durga Prasad Rao(TDP) P.Krishnayyah
240 Sullurpeta P.Venkata Rathnaiah(TDP) D.Madhusudan Rao
241 Venkatagiri K.Rama Krishna(TDP) N.Ramkumar Reddy
242 Udayagiri M.Chandra Sekhar Reddy(YSRCP) Candhala.Babu Yadhav
243 Badvel P.M.Kamalamma(INC) J.Kamal Prabash
244 Rajampet A.Amaranath Reddy(YSRCP) G.Bashkar
245 Kadapa A.Mohammad Syed(YSRCP) Mohd.Ashraf
246 Kodur K.Srinivasulu(YSRCP)
247 Rayachoti G.Srikanth Reddy(YSRCP) S.Fazle Ilaiah
248 Pulivendula Y.S.Vijayamma(YSRCP) Rajgopal Reddy
249 Kamalapuram G.V.Siva Reddy(INC)
250 Jammalamadugu C.Adi Narayana Reddy(INC)
251 Proddatur M.Lingaareddy(TDP)
252 Mydukur D.Lakshmireddy Ravindra Reddy(INC)
253 Allagadda B.Shobha Nagireddy(YSRCP) T.A.Narasimha Rao
254 Srisailam E.Prathap Reddy(INC) Shabana
255 Nandikotkur L.Venkataswamy(INC) Ch.Ashok Ratnam
256 Kurnool T.G.Venkatesh(INC) A.Ali Khan
257 Panyam K.Ramabhupal Reddy(INC)
258 Nandyal M.Shilpa Reddy(INC) J.Rakesh Reddy
259 Banaganapalle K.Rami Reddy(INC) P.R.Subba Reddy
260 Dhone K.E.Krishnamurthy(TDP) L.Lakshmi Reddy
261 Pattikonda K.E.Prabhakar(TDP) Lakshmi Narayana Reddy
262 Kodumur P.Murali Krishna(INC) P.Murali Krishna
263 Yemmiganur K.Chenna Kesava Reddy(YSRCP)
264 Mantralayam Y.Balanagi Reddy(TDP)
265 Adoni K.Meenakshi Naidu(TDP) M.Younis
266 Alur P.Neeraja Reddy(INC) K.Sujatamma
267 Rayadurg K.Ramachandra Reddy(YSRCP) M.B.Chinnappayah
268 Uravakonda P.Keshav(TDP)
269 Guntakal K.Madhusudan Gupta(INC) K.Prabhakar
270 Tadpatri J.C.Diwakar Reddy(INC) A.Vishwanadh Reddy
271 Singanamala S.Sailajanath(INC) S.Sailajanath
272 Anantapur Urban B.Gurunatha Reddy(YSRCP) V.Govardhan Reddy
273 Kalyandurg Raghu Veera Reddy(INC) Devendrappa
274 Raptadu P.Sunitha(TDP) M.Ramana Reddy
275 Madakasira K.Sudhakar(INC) K.Sudhakar
276 Hindupur P.Abdul Ghani(TDP) M.H.Enayutullah
277 Penukonda B.K.Parthasarathi(TDP) N.Raghuveera Reddy
278 Puttaparthi P.Raghunatha Reddy(TDP) S.Adinarayana
279 Dharmavaram K.V.Rami Reddy(INC)
280 Kadiri K.Venkata Prasad(TDP) Sriramulu Naik
281 Thamballapalle A.V.Praveen Kumar Reddy(TDP) M.N.Chandra Sekhar Reddy
282 Pileru N.Kiran Kumar Reddy(INC) G.S.Ali Khan
283 Madanapalle M.Shajahan Basha(INC) M.Shajahan Basha
284 Punganur P.Ramachandra Reddy(INC) Venkatramana Reddy
285 Chandragiri G.Aruna Kumari(INC) Venugopal Reddy
286 Tirupati B.Karunakar Reddy(YSRCP)
287 Srikalahasti B.G.Krishna Reddy(TDP)
288 Satyavedu H.Hemalatha(TDP) P.Chandra Sekhar
289 Nagari G.M.Krishnama Naidu(TDP) V.S.S.Indira
290 Gangadhara Nellore(SC) G.Kuthuhalam(INC) Narasimhulu
291 Chittoor C.K.Jayachandra Reddy(INC) G.Ramana Murthy
292 Puthalapattu P.Ravi(INC) M.Ashok Raja
293 Palamaner N.Amaranatha Reddy(TDP) T.Parthasarathy Reddy
294 Kuppam N.Chandrababu Naidu(TDP) K.Srinivasulu

 

Andhr Pradesh Assembly Election 2014 TDP/BJP and TRS Party Wise MLA List:

 

Assembly Constituency TDP/BJP MLA List TRS MLA List
Sirpur R.Srinivas K.Sammaiah
Chennur (SC) Ram Venu Nallala Odelu
Bellampalli (SC) P.Subadhra Chinnayyah
Mancheriala Malla Reddy Divakara Rao
Asifabad (ST) M.Saraswathi K.Lakshmi
Khanapur (ST) Ritesh Rathod Rekha Naik
Adilabad Jogu Ramanna Bejjanki Anil Kumar
Boath (ST) S.Bapurao Rathod Bapu Rao
Nirmal Mirza Yaseen Baig Sri Hari Rao
Mudhole Ramadevi S.Venugopala Chary
Armur Rajaram Yadav A Jeevan Reddy
Bodhan Prakash Reddy Shakeel Ahmed
Jukkal (SC) M.Naveen Hanmanth Shinde
Banswada N.Badya Naik P. Srinivas Reddy
Yellareddy B.Lakshma Reddy Y.Ravinder Reddy
Kamareddy I.Siddi Ramulu Gampa Govardhan
Nizamabad (Urban) D.Suryanarayana Gupta Ganesh Gupta
Nizamabad (Rural) K.Anand Reddy B. Govardhan
Balkonda A.Mallikarjun Reddy V.Prasanth Reddy
Koratla S.Bheemarao K.Vidyasagar Rao
Jagtial L.Ramana Sanjay Kumar
Dharmapuri K.Anjayya Koppula Eshwar
Ramagundam Ramakrishna Reddy S.Sathyanarayana
Manthani K.Nagaiah P. Madhu
Peddapalle Ch.Vijaya Ramana Rao D. Manohara Reddy
Karimnagar Bandi Sanjay G.Kamalakar
Choppadandi (SC) M.Sathyam B.Sobha
Vemulawada A.Srinivas Ch.Ramesh Babu
Sircilla A.Vijay K.T.Rama Rao
Manakondur (SC) K.Satyanarayana Rasamayi Balakisan
Huzurabad M.Kashyap Reddy Etela Rajender
Husnabad Satish Kumar
Siddipet T. Harish Rao
Medak B.Jagapathi Padma D. Reddy
Narayankhed M.Vijayapal Reddy M.Bhupal Reddy
Andole (SC) D.Yellayyah Babu Mohan
Narsapur Madan Reddy
Zahirabad (SC) Y.Narotham K.Manik Rao
Sangareddy K.Satyannarayana Ch. Prabhakar
Patancheru Safan Dev Mahipal Reddy
Dubbak Raghunandan Rao
Gajwel V.Prathap Reddy K.C.R.
Medchal Jangayya Yadav Sudheer Reddy
Malkajgiri M.Ramachandra Rao Ch. Kanaka Reddy
Quthbullapur Vivek Goud K.Hanmanth Reddy
Kukatpally M.Krishna Rao G.Padma Rao
Uppal Prabhakar B.Subash Reddy
Ibrahimpatnam M.Kishan Reddy K.Chandra shekar reddy
L. B. Nagar R.Krishnayyah M.Rammohan Gaud
Maheshwaram T.Krishna Reddy K.Manohar Reddy
Rajendranagar T. Prakash Goud
Serilingampally Arekapudi Gandhi
Chevella (SC) M.Venkatesh K.S. Ratnam
Pargi K Ram Reddy K.Harishwar Reddy
Vicarabad (SC) Sanjeeva Rao
Tandur M.Naresh P. Mahender Reddy
Musheerabad K.Lakshman M.Gopal
Malakpet D.Venkat Reddy Satish Yadav
Amberpet Sudhakar Reddy
Khairatabad Ch.Ramachandra Reddy M.Govardhan Reddy
Jubilee Hills M.Gopinadh
Sanathnagar T.Srinivas yadav D.Vithal
Nampally Feroz Khan K.Hanmanth Rao
Karwan B.Bala Reddy T.Jeevar Singh
Goshamahal D.Prem Kumar
Charminar M.A.Basith B.Ali
Chandrayangutta Prakash Mudiraj M.Seetha Reddy
Yakutpura Ch.Roop Raja Shabbir Ali
Bahadurpura A.Rahman Jiyauddin
Secunderabad K.Venkatesh Goud T. Padmarao Goud
Secunderabad Cantt. Sayanna G.Nagesh
Kodangal Revanth Reddy Gurunadh Reddy
Narayanpet Rajender Reddy Shivakumar Reddy
Mahbubnagar Y.Srinivas Reddy V. Srinivas Goud
Jadcherla M.Chandra Shekar C. Laxma Reddy
Devarkadra Seetha Dayakar Reddy Venkateshwara Reddy
Makthal K.Dayakar Reddy Y.Yella Reddy
Wanaparthy R.Chandra Sekar Reddy S. Niranjan Reddy
Gadwal K. Mohan Reddy
Alampur Abraham Srinadh
Nagarkurnool N.Sashidhar Reddy M.Janardhan Reddy
Achampet P.Ramulu Balaraj
Kalwakurthy Achari G.Jaipal Yadav
Shadnagar S.Srivardhan Reddy Y. Anjayya Yadav
Kollapur J.Krishna Rao
Devarakonda Bilya Naik Lalu Naik
Nagarjuna Sagar Anjayya Yadav N.Narsimhayyah
Miryalaguda B.Venkateshwarlu Amarender Reddy
Huzurnagar V.Swamy Goud K. Shankaramma
Kodad Shashidhar Reddy
Suryapet Jagadeesh Reddy
Nalgonda K.Srinivas Reddy
Munugode G.Manohar Reddy
Bhongir A.Uma Madhava Reddy P.Sekhar Reddy
Nakrekal (SC) Veeresham
Thungathurthi (SC) P.Rajani Kumari
Alair K.Venkateshwalru G. Sunitha
Jangaon K.Pratap Reddy(TDP) M. Yadagiri Reddy(TRS)
Ghanpur(Station) D.Sambayyah(TDP) T. Rajaiah(TRS)
Palakurthi Y.Dayakararao Sudhakararao
Dornakal Ramachandra Naik Satyavathi Rathod
Mahabubabad(ST) Balu Chouhan B.Shankar Naik
Narsampet R.Prakash Reddy P. Sudarshan Reddy
Parkal Ch.Dharma Reddy Sahodara Reddy
Warangal West M.Dharma Rao D.Vinaya Bhasker
Warangal East Konda Surekha
Waradhanapet(SC) A. Ramesh
Bhupalpalle S. Madhusudan Chary
Mulug(ST) Anasuya Dansari A. Chandulal
Pinapaka(ST) Ch.Dora Shankar Naik
Yellandu (ST) B.Hari Priya
Khammam T.Nageswara Rao D.Krishna
Palair Swarna Kumari Ravindhar Rao
Madhira (SC) M.Narasimhulu B.Rammurthi
Wyra (ST) B.Balaji B.Chandravathi
Sathupalle (SC) S.Venkata Veeraiah P. Ravi
Kothagudem B.Lakshmi Narayana J.Venkatrao
Aswaraopeta M.Nageshwara Rao Adinarayana
Bhadrachalam(ST) Phaneeshwaramma Jhanshi Rani
Ichchapuram Vadisi Bala Krishna N.Ramarao
Palasa GSS Shivaji V.Babu Rao
Tekkali K.Achennaidu D.Srinivas
Pathapatnam S.Vijayarama Raju K.Venkata Ramana
Srikakulam Laksmi Devi D.Prasada Rao
Amadalavalasa K.Ravi Kumar T.Seetaram
Etcherla K.Venkatrao G.Kiran Kumar
Narasannapeta Baggu Ramana Murthy D.Krishna Das
Rajam (SC) Pratibha Bharathi K.Jogulu
Palakonda S.Jaya Krishna V.Kalavathi
Kurupam Janardhan Thatraj P.Srivani
Parvathipuram(SC) Chiranjeevulu J.Prasanna Kumar
Salur Bhanjidev P.Rajanna Dora
Bobbili Tentu Laxmi Naidu VSK Ranga Rao
Cheepurupalli Kimidi Mrunalini B.Chandra Sekhar
Gajapathinagaram K.A. Naidu K.Srinivasa Rao
Nellimarla P.Narayanaswamy P.Suresh
Vizianagaram Meesala Geeta K.Veerabhadra Swamy
Srungavarapukota K Lalitha Kumari R.Jagannadham
Bhimili G.Srinivasa Rao K.Seetharam
Visakhapatnam East V.Ramakrishna Babu Vamshi Krishna Yadav
Visakhapatnam South V.Ganesh Kumar K.Guruvulu
Visakhapatnam North P.Vishnu Kumar Raju Ch.Venkat Rao
Visakhapatnam West Gana Babu D.Ratnakar
Gajuwaka P.Srinivas Yadav T.Nagi Reddy
Chodavaram KSNS Raju K.Dharma Sri
Madugula G.Rama Naidu Mutyala Naidu
Araku Valley S.Soma K.Sarveshwara Rao
Paderu L.Gandhi G.Eshwar
Anakapalle Peela Govind K.Raghu
Pendurthi B.Satyanarayana Murthy G.Babji
Yelamanchili P.Ramesh Babu P.Nageshwara Rao
Payakaraopet V. Anitha Ch.Venkatrao
Narsipatnam Ayyanna Patrudu Sankara Ganesh
Tuni Y.Rama Krishnudu D.Raja
Prathipadu P.Chitti Babu V.Subba Rao
Pithapuram Pothula Viswam P.Dorababu
Kakinada Rural P.Anantha Lakshmi Venugopal Krishna
Peddapuram Nimmakayala Chinnarajappa T.Subbarao
Anaparthy N.Ramakrishna Reddy Suryanarayana Reddy
Kakinada City V.Venkateswara Rao D.Chandrasekhara Reddy
Ramachandrapuram Tota Trimurthulu P.Subash Chandra Bose
Mummidivaram D.Subba Raju G.Sai
Amalapuram (SC) Aithabathula Ananda Rao G.Baburao
Razole (SC) Gollapalli Surya Rao B.Rajeshwara Rao
Gannavaram(SC) Sunkara Padmasri D.Ramachandra Rao
Kothapeta Bandaru Satyananda Rao Ch.Jaggi Reddy
Mandapeta V.Jogeswara Rao G.Venkata Swamy
Rajanagaram P.Venkatesh J.Vijayalakshmi
Rajahmundry City A.Satyanarayana B.Raj Kumar
Rajahmundry Rural A.Veerraju
Jaggampeta Jyothula Chanti Babu J.Nehru
Rampachodavaram Seetamsetti Venkateshwar Rao A.Udaya Bhaskar
Kovvur AK Jawahar T.Vanitha
Nidadavole Burugupalli Sesha Rao Rajeev Krishna
Achanta P.Satyanarayana M.Prasad raju
Palcole Nimmala Ramanaidu M.Sheshu Babu
Narasapuram Bandaru Madhava Naidu K.Subbarayudu
Bhimavaram Pulaparthi Ramanjaneyulu G.Srinivas
Undi Vetukuri Venkata Siva Rama Raju P.Sarraju
Tanuku Arumilli Radhakrishna Ch.Radhayyah
Tadepalligudem Manikyala Rao T.Gopi
Unguturu Ganni Veeranjaneyulu U.Srinivasa Rao
Denduluru Ch.Prabhakara Rao K.Nageshwara Rao
Eluru Badetikota Rama Rao Alla Nani
Gopalapuram(SC) M.Venkateswara Rao T.Venkatrao
Polavaram (ST) Mudiyam Srinivas T.Bala Raju
Chintalapudi (SC) Pithala Sujatha Devi Priya
Tiruvuru (SC) Nallagatla Swamy Dasu Rakshannidhi
Nuzvid Mudraboina Venkateswara Rao M.P.Apparao
Gannavaram DRamachandhra Rao
Gudivada R.Venkateshwara Rao K.Nani
Kaikalur K.Srinivasa Rao Ram Prasad
Pedana K.Venkatrao B.Vedavyas
Machilipatnam Kollu Ravinder P.Nani
Avanigadda M.Buddha Prasad Ramesh Babu
Pamarru (SC) V.Ramayya U.Kalpana
Penamaluru Bode Prasad K.Vidya Sagar
Vijayawada West Vempalli Srinivas Jaleel Khan
Vijayawada Central B.Uma Maheshwara Rao Gowtham Reddy
Vijayawada East Gadde Ram Mohan Rao V.Radha Krishna
Mylavaram D.U.Maheshwara Rao J.Ramesh
Nandigama (SC) T.Prabhakar Rao M.Jaganmohan Rao
Jaggayyapeta R.Sreeram S.Udaya Bhanu
Pedakurapadu Kommalapati Sridhar Bolla.Brama naidu
Tadikonda (SC) Tenali Sravan Kumar H.Cristena
Mangalagiri Ganji Chiranjeevulu Alla.Ramakrishna Reddy
Ponnuru Dulipalla Narendra Kumar Ravi venkata ramana
Vemuru (SC) Nakka Anand Babu Merugu.Nagarjuna
Repalle Anagani Satya Prasad Mopidevi.Venkata ramana
Tenali Alapati Rajendra Prasad Anabattula.Shiva kumar
Bapatla A.Satish konna.Raghupathi
Prathipadu Chitti Babu| Mekathoti.Sucheritha
Guntur West M. Venugopal Reddy LELLA.APPI REDDY
Guntur East Maddala Giri Mushafa
Chilakaluripet P.Pulla Rao Marri.Rajshekar
Narasaraopet Nallabothu Venkata Rao Dr.Srinivas Reddy
Sattenapalle K.Siva Prasad Ambati.Rambabu
Vinukonda GVS Anjaneyulu Dr.Nanapanneni.Sudha
Gurajala Erapatineni Srinivasa Rao Janga.Krishna murthi
Macherla Chalama Reddy.K P.Ramakrishna Reddy
Yerragondapalem Budala Ajitha Rao P.Devid Raju
Darsi S.Raghava Rao Buchepalli.Subha Reddy
Parchur Y.Sambashiva Rao Gotipati.Barath
Addanki K.Venkatesh Gotipati.Ravi kumar
Chirala Vavilala Sunitha Yadham.Balaji
Santhanuthalapadu D.Sambaiah A.Suresh
Ongole Damacherla Janardhan Balineni Srinivasa Reddy
Kandukur Dr. Divi Sriram Pothula.Rama Rao
Kondapi (SC) Dola Sree Bala Veeranjaneyaswamy Jupudi.Prabhaka Rao
Markapuram Kandula Narayana Reddy J.Venkata Reddy
Giddalur Anne Rambabu M.Ashok Reddy
Kanigiri K.Babu Rao Mdusudhan Yadhav
Kavali B.Masthan Rao Prathap kumar Reddy
Atmakur Guturu Murali Kanna Babu Mekapati.Gowtham Reddy
Kovur Palamreddy Srinivasulu reddy N.Prasana kumar Reddy
Nellore City Sridhar Krishna Reddy P.Anil Kumar Yadav
Nellore Rural S.Suresh Reddy K.Sridhar Reddy
Sarvepalli Somireddy Chandramohan Reddy K.Govardhan Reddy
Gudur Bathula Jyotsna Latha P.Sunil kumar
Sullurpeta Parasa Venkata Rathnam Sanjeevaiah
Venkatagiri Kurugondla Ramakrishna K.Lakshmi naidu
Udayagiri Bollineni Rama Rao M.Chandra Sekhar Reddy
Badvel S.Vijaya Jyothi Jayaram
Rajampet M.Mallikarjuna Reddy A.Amarnath Reddy
Kadapa Harinatha Reddy S.B.Amjad Basha
Kodur Venkata Subbaiah K.Srinivasulu
Rayachoti Ramesh Reddy G.Srikant Reddy
Pulivendula Satish Reddy Y.S.Jaganmohan Reddy
Kamalapuram P.Narsimha Reddy P.Raveendranatha Reddy
Jammalamadugu P.Rama Subba Reddy C.Adinarayana Reddy
Proddatur Varadarajulu Reddy R.Prasad Reddy
Mydukur Sudhakar Yadav Raghurami Reddy
Allagadda G.Prabhakar Reddy B.Shobha Nagireddy
Srisailam Ch. Shilpa Reddy Budda Rajashekar Reddy
Nandikotkur L.Venkataswamy Isaiaha
Kurnool T.G.Venkatesh SV Mohan Reddy
Panyam E.Pratap Reddy Gouru Charitha Reddy
Nandyal Shilpa Mohan Reddy Bhuma nagi Reddy
Banaganapalle B.C.Janardhana Reddy Katasani Ramireddy
Dhone K.E.Pratap Rajendranath Reddy
Pattikonda K.E.Krishna Murthy Kotla Hari Chakrapani Reddy
Kodumur K.Ramesh Mani Gandhi
Yemmiganur Jayanageswar Reddy K.Jaganmohan Reddy
Mantralayam Tikka Reddy Y.Balanagi Reddy
Adoni K.Meenakshi Naidu Y.Sai Prasad Reddy
Alur Veerabhadra Goud Gummanuri Jayaramulu
Rayadurg K.Srinivasulu Kapu Ramachandra Reddy
Uravakonda P.Keshav Y. Vishweswara Reddy
Guntakal Y. Venkatrami Reddy
Tadpatri J.C.Prabhakar Reddy Y.R Ramireddy
Singanamala Bandaru Ravi Kumar Padmavathi
Anantapur Urban Prabhakar Chowdary B. Gurunath Reddy
Kalyandurg U.H.Choudary Tippeswami
Raptadu P.Sunitha T. Prakash Reddy
Madakasira M.Eeranna Tippeswami
Hindupur N.Bala Krishna Naveen Nichal
Penukonda B.K.Parthasarathi Shankara Narayana
Puttaparthi P.Raghunatha Reddy Somasekhar Reddy
Dharmavaram V.Suri K. Venkatram Reddy
Kadiri K.Venkata Prasad Chand Basha
Thamballapalle G Shankar Yadav A.V.Praveen Kumar Reddy
Pileru Md Iqbal CHINTHALA.Ramachandhra Reddy
Madanapalle C.Narasimha Reddy D.Thippa Reddy
Punganur Venkata Ramana Raju P.Ramachandhra Reddy
Chandragiri Galla Aruna Kumari Chevi reddy.Bhaskar Reddy
Tirupati Venkata Ramana B.Karunakar Reddy
Srikalahasti B.G.Krishna Reddy B.Madhusudhan Reddy
Satyavedu Tallari Aditya Adhimulam
Nagari G.M.Krishnama Naidu R.K.Roja salvamani
Gangadhara Nellore(SC) G.Kutuhalamma K.Narayana Swami
Chittoor D.K.Satyaprabha J.Srinivas
Puthalapattu L Lalitha Kumari Sunil
Palamaner R.V.S.C.Bose N.Amaranatha Reddy
Kuppam N.Chandrababu Naidu Chandhra mouli

 

AP Assembly Election 2014 YSRCP MLA Candidates List:

Assembly Constituency YSRCP MLA’s List 2014
Sirpur Shabbir Hussaian
Chennur (SC) Mekala Prameela
Bellampalli (SC) Erukula Raj Kiran
Mancheriala Syed Afzaluddin
Asifabad (ST) Mesram Shankar
Boath (ST) Gedam Tulasidas
Bodhan Katpally Sudeep Reddy
Jukkal (SC) Naidu Prakash
Banswada Ravutla Sobhana
Yellareddy Peddapatlola Sidhartha Reddy
Kamareddy Paila Krishna Reddy
Nizamabad (Rural) Boddu Ganga Reddy
Balkonda Murali Palepu
Koratla Allala Santosh Reddy
Medchal K.Kusuma kumar Reddy
Quthbullapur K.Srinivasa Reddy
Kukatpally Jampana pratap
Ibrahimpatnam EC.Chandhra goud
L. B. Nagar P.Prathap Reddy
Rajendranagar Mujathaba Ahamadh Saiyadh
Serilingampally Mukka Rupananda Reddy
Chevella (SC) K.Yadhanadh
Pargi K.Rukma Reddy
Tandur M.Prabu Kumar
Musheerabad Quavi Abbas
Malakpet Lingala Hari Krishna Goud
Amberpet Ahamed
Jubilee Hills K.Vinay Reddy
Sanathnagar V.Ram mohan
Nampally Shajur ali
Karwan V.Srikanth lal
Goshamahal M.Ragavendhra
Charminar T.Srinivasa Rao
Tanuku Ramesh Anukula

 

www.apsec.gov.in
www.ceoandhra.nic.in

 

Terms:

  • sattkihg 2017
  • mantrimandal 2017
  • sattekige
  • sattadisabar
  • satta disabar
  • satt kihg
  • satakig don
  • hinde nuws
  • mantrimandal
  • shivkumari name ringtone



Leave a Comment


NOTE - You can use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>