Author Archives: Aditha

IPL Latest Update News:Gujarat Lions & Royal Challengers Bangalore.IPL 2017

On today April 19th 2017 T20 IPL Match Recent Updates:

April 19th 2017:Gujarat Lions and Royal Challengers Bangalore.IPL 2017, Match 20 Chris Gayle experienced struggle and bad form in the T20 Format.Gayle has been a pale shadow of his old self. The runs have been hard to come and the movement on the pitch at its slowest. But all that changed on Tuesday as he hit 77 off 38 balls to set the stage for a 21-run win for Royal Challengers Bangalore.

In fact, he scored his 3rd run in the 4th over of the innings, in the process also becoming the 1st batsman to score 10,000 runs in T20 cricket.

Jadeja bore the full brunt of Gayle’s assault as the Jamaican hit the left-arm spinner for two boundaries and six off the first off the first five deliveries of the over.

Gayle departed for a 38 ball 77 in the 13th over, but the damage had already been done.

McCullum shared a 66-run stand in just 34 balls with Aaron Finch to get Gujarat back on track.The New Zealander departed after scoring 72 runs off 44 deliveries.he was started innings 7 sixes and 2 boundaries.

Bravo spoke about his impending return during a sideline interview while his team locked horns on against Royal Challengers Bangalore on Tuesday night in Rajkot.

After powering Royal Challengers Bangalore (RCB) to a morale-boosting 21-run win over Gujarat Lions.The Jamaican returned to form with a flashy 38-ball 77, laced with seven massive sixes to help RCB reach 213/2 before leg-spinner Yuzvendra Chahal’s 3/31 restricted the hosts to 192/7.

Now Interviewer Virat kohli hails.The royal challangers opening pair of Virat Kohli and Chris Gayle.The partnership helped RCB thrash gujarat lions by 21 runs in the tenth season.

Kohli told at the interview: So Chris, how does it feel opening the batting with me?”

Gayle says the answer It’s actually a great feeling opening the innings with you and it’s an absolute pleasure. You are a legend and you have many more runs to score.

Terms:

  • neverlands prd administration
  • tamil film actor sivakarthikeyan family
  • ksqaac results
  • karnataka mla list caste wise
  • seta bajar
  • badrinath landslide
  • SATAMATKA FINAL
  • sony max
  • india t20 players list 2017
  • satta rfgd com

List of Holidays in 2017 For Central Government Offices in India

List of Holidays in 2017 For Central Government Offices in India:

The Government of India Ministry of Personnel, Public Grievances and Pensions had recently released the list of holidays to be observed in Central Government Offices in India for the year 2017.

Here we update with the list of holidays during the year 2017 for administrative Officers of Central Government in India.

Holidays 2017 List:
Republic Day – 26th January 2017, Thursday
Maha Shivaratri – 24th February 2017, Friday
Holi – 13th March 2017, Monday
Ram Navami – 4th April 2017, Tuesday
Mahavir Jayanti – 9th April 2017, Sunday
Good Friday – 14th April 2017, Friday
Buddha Purnima – 10th May 2017, Wednesday
Idul Fitr – 26th June 2017, Monday
Independence Day – 15th August 2017, Tuesday
Id-ul-Zuha/Bakrid – 2nd September 2017, Saturday
Dussehra – 30th September 2017, Saturday
Muharram – 1st October 2017, Sunday
Mahatma Gandhi Birthday – 2nd October 2017, Monday
Diwali/Deepavali – 19th October 2017, Thursday
Guru Nanak Birthday – 4th November 2017, Saturday
Milad-un-Nabi or Id-e-Milad – 2nd December 2017, Saturday
Christmas Day – 25th December 2017, Monday

Restricted Holidays List 2017:
New Year Day – 1st January 2017, Sunday
Guru Govind Sinh Birthday – 5th January 2017, Thursday
Makar Sankranti/Pongal – 14th January 2017, Saturday
Basant Panchami/Sri Panchami – 1st February 2017, Wednesday
Guru Ravidas Birthday – 10th February 2017, Friday
Shivaji Jayanti – 19th February 2017, Sunday
Swami Dayananda Saraswati Jayanti – 21st February 2017, Tuesday
Holika Dahan / Dolyatra – 12th March 2017, Sunday
Chaitra Sukladi/Gudi Padava/Ugadi/Cheti Chand – 28th March 2017, Tuesday
Hazarat Ali Birthday – 11th April 2017, Tuesday
Vaisakhi / Vishu – 13th April 2017, Thursday
Mesadi – 14th April 2017, Friday
Vaisakhadu / Bahag Bihu – 15th April 2017, Saturday
Easter Sunday – 16th April 2017, Sunday
Guru Rabindranath Birthday – 9th May 2017, Tuesday
Jamat-Ul-Vida – 23rd June 2017, Friday
Rath Yatra – 25th June 2017, Sunday
Raksha Bandhan – 7th August 2017, Monday
Janmashtami / Vaishnav – 15th August 2017, Tuesday
Parsi New Year Day / Nauraj – 17th August 2017, Thursday
Vinayaka Chaturthi / Ganesh Chaturthi – 25th August 2017, Friday
Onam – 4th September 2017, Monday
Dussehra (Maha Saptami) – 27th September 2017, Wednesday
Dussehra (Maha Ashtami) – 28th September 2017, Thursday
Dussehra (Maha Navmi) – 29th September 2017, Friday
Maharishi Valmiki Birthday – 5th October 2017, Thursday
Karaka Chaturthi/Karva Chouth – 8th October 2017, Sunday
Deepavali South India / Naraka Chaturdasi – 18th October 2017, Wednesday
Govardhan Puja – 20th October 2017, Friday
Bhai Duj – 21st October 2017, Saturday
Pratihar Sashthi – 26th October 2017, Thursday
Guru Teg Bahadur Martyrdom Day – 24th November 2017, Friday
Christmas Eve – 24th December 2017, Sunday

http://rajyasabha.nic.in/rsnew/Calander/2017_holidays.pdf

 

Terms:

  • U p rasn card
  • icc world cup match list 2017
  • icc world cup match list
  • icc world cup macth list time tabele live
  • icc cwc 2017 match list
  • i p l2017 ke point
  • i p l2017 high secor
  • goa new xvideo2017
  • central government holidays 2017 india
  • best of icc world cup KE LISTE 2017

Uttar Pradesh UP State Assembly Election 2017 Party / Constituency Wise Winners Name List

Uttar Pradesh UP State Assembly Election 2017 Party / Constituency Wise Winners Name List:

The Uttar Pradesh state Assembly Election 2017 was conducted for all the 403 assembly constituencies in 7 phases.

The polling for the 403 assembly constituencies conducted in 7 phases that is on 11th, 15th, 19, 23rd, 27th February 2017, 4th and 8th March 2017 at various polling station allotted for the voters.

The counting of votes for all the 403 assembly constituencies of Uttar Pradesh was done on 11th March 2017, Saturday and the final results of the winning party candidates name list with total votes for released by the Election Commission of India.

Uttar Pradesh Assembly Election 2017 Party wise Result:

Party Won
Bharatiya Janata Party 312
Samajwadi Party 47
Bahujan Samaj Party 19
Apna Dal (Soneylal) 9
Indian National Congress 7
Suheldev Bhartiya Samaj Party 4
Independent 3
Rashtriya Lok Dal 1
Nirbal Indian Shoshit Hamara Aam Dal 1
Total 403

UP Assembly Election 2017 Constituency Wise Result:

Constituency MLA Candidates Party
Chhanbey RAHUL PRAKASH Apna Dal (Soneylal)
Duddhi HAR IRAM Apna Dal (Soneylal)
Jahanabad JAI KUMAR SINGH JAIKI Apna Dal (Soneylal)
Mariyahu LEENA TIWARI Apna Dal (Soneylal)
Pratapgarh SANGAM LAL GUPTA Apna Dal (Soneylal)
Sevapuri NEEL RATAN SINGH PATEL “NEELU” Apna Dal (Soneylal)
Shohratgarh AMAR SINGH CHAUDHARY Apna Dal (Soneylal)
Soraon JAMUNA PRASAD Apna Dal (Soneylal)
Vishwanathganj RAKESH KUMAR VERMA ALIAS DR.R.K.VERMA Apna Dal (Soneylal)
Akbarpur RAM ACHAL RAJBHAR BSP
Bhinga MOHAMMAD ASLAM BSP
Chillupar VINAY SHANKAR TIWARI BSP
Dholana AAASLAM CHOUDHARY BSP
Didarganj SUKHDEV RAJBHAR BSP
Handia HAKIM LAL BSP
Jalalpur RITESH PANDEY BSP
Katehari LAL JI VERMA BSP
Lalganj AZAD ARI MARDAN BSP
Mant SHYAM SUNDER SHARMA BSP
Mau MUKHTAR ANSHARI BSP
Mubarakpur SHAH ALAM URF GUDDU JAMALI BSP
Mungra Badshahpur SUSHMA PATEL BSP
Pratappur MOHD MUJTABA SIDDQUI BSP
Purwa ANIL SINGH BSP
Rasara UMA SHANKER SINGH BSP
Sadabad RAMVEER UPADHYAY BSP
Sagri BANDANA SINGH BSP
Sidhauli HARGOVIND BHARGAVA BSP
175-LUCKNOW CANTT. DR. REETA JOSHI BJP
Agra Cantt. DR. GIRRAJ SINGH DHARMESH BJP
Agra North JAGAN PRASAD GARG BJP
Agra Rural HEMLATA DIWAKAR BJP
Agra South YOGENDRA UPADHYAYA BJP
Akbarpur – Raniya PRATIBHA SHUKLA BJP
Alapur ANEETA BJP
Aliganj SATYAPAL SINGH RATHAUR BJP
Aligarh SANJEEV RAJA BJP
Allahabad North HARSHVARDHAN BAJPAI BJP
Allahabad South NAND GOPAL GUPTA NANDI BJP
Allahabad West SIDHARTH NATH SINGH BJP
Amanpur DEVENDRA PRATAP BJP
Amethi GARIMA SINGH BJP
Amritpur SUSHIL KUMAR SHAKYA BJP
Anupshahr SANJAY BJP
Aonla DHARAM PAL SINGH BJP
Atrauli SANDEEP KUMAR SINGH BJP
Aurai DINANATH BHASKAR BJP
Auraiya RAMESH CHANDRA BJP
Ayah Shah VIKAS GUPTA BJP
Ayodhya VED PRAKASH GUPTA BJP
Baberu CHANDRAPAL KUSHWAHA BJP
Babina RAJEEV SINGH “PARICHHA” BJP
Bachhrawan RAM NARESH RAWAT BJP
Badaun MAHESH CHANDRA GUPTA BJP
Badlapur RAMESH CHANDRA MISHRA BJP
Baghpat YOGESH DHAMA BJP
Bah RANI PAKSHALIKA SINGH BJP
Baheri CHHATRA PAL SINGH BJP
Bahraich ANUPMA JAISWAL BJP
Bairia SURENDRA BJP
Bakshi Kaa Talab AVINASH TRIVEDI BJP
Balamau RAM PAL VERMA BJP
Baldev POORAN PRAKASH BJP
BALHA (S.C.) AKSHAYVARALAL BJP
Ballia Nagar ANAND BJP
Balrampur PALTURAM BJP
Banda PRAKASH DWIVEDI BJP
Bangermau KULDEEP SINGH SENGAR BJP
Bansgaon VIMLESH PASWAN BJP
Bansi JAI PRATAP SINGH BJP
Bara DR. AJAI KUMAR BJP
Barauli SHRI DALVEER SINGH BJP
Baraut KRISHANPAL MALIK URF KRISHANPAL MALIK BJP
Bareilly DR. ARUN KUMAR BJP
Bareilly Cantt. RAJESH AGARWAL BJP
Barhaj SURESH TIWARI BJP
Barhapur SUSHANT KUMAR BJP
Barkhera KISHAN LAL RAJPOOT BJP
Basti Sadar DAYARAM CHAUDHARY BJP
Belthara Road DHANANJAY KANNOUJIA BJP
Bhadohi RAVINDRA NATH TRIPATHI BJP
Bhagwantnagar HRIDAY NARAYAN DIKSHIT BJP
Bharthana SAVITRI KATHERIA BJP
Bhognipur VINOD KUMAR KATIYAR BJP
Bhojipura BAHORAN LAL MAURYA BJP
Bhojpur NAGENDRA SINGH RATHORE BJP
Bhongaon RAM NARESH AGNIHOTRI BJP
Bidhuna VINAY SHAKYA BJP
Bijnor SUCHI BJP
Bikapur SHOBHA SINGH CHAUHAN BJP
Bilaspur BALDEV SINGH AULAKH BJP
Bilgram-Mallanwan ASHISH KUMAR SINGH ASHU BJP
Bilhaur BHAGWATI PRASAD SAGAR BJP
Bilsi PT. RADHA KRISHAN SHARMA BJP
Bindki KARAN SINGH PATEL BJP
Bisalpur AGYASH RAM SARAN VERMA BJP
Bisauli KUSHAGRA SAGAR BJP
Biswan MAHENDRA SINGH BJP
Bithari Chainpur RAJESH KUMAR MISHRA BJP
Bithoor ABHIJEET SINGH SANGA BJP
Budhana UMESH MALIK BJP
Bulandshahr VIRENDRA SINGH SIROHI BJP
Caimpiyarganj FATEH BAHADUR BJP
Chail SANJAY KUMAR BJP
Chakia SHARADA PRASAD BJP
Chandausi GULAB DEVI BJP
Chandpur KAMLESH SAINI BJP
Charkhari BRIJBHUSHAN RAJPOOT ALIAS GUDDU BHAIYA BJP
Charthawal VIJAY KUMAR KASHYAP BJP
Chauri-Chaura SANGEETA YADAV BJP
Chharra RAVENDRA PAL SINGH BJP
Chhata LAXMI NARAYAN BJP
Chhibramau ARCHANA PANDEY BJP
Chitrakoot CHANDRIKA PRASAD UPADHYAY BJP
Chunar ANURAG SINGH BJP
Colonelganj AJAY PRATAP SINGH BJP
Dadraul MANVENDRA SINGH BJP
Dadri TEJPAL SINGH NAGAR BJP
Dariyabad SATISH CHANDRA SHARMA BJP
Dataganj RAJEEV KUMAR SINGH URF BABBU BHAIYA BJP
Debai DR. ANITA LODHI RAJPUT BJP
Deoband BRIJESH BJP
Deoria JANMEJAI SINGH BJP
Dhampur ASHOK KUMAR RANA BJP
Dhanaura RAJEEV KUMAR BJP
Dhanghata SHRI RAM CHAUHAN BJP
DHAURAHRA AWASTHI BALA PRASAD BJP
Dibiyapur LAKHAN SINGH BJP
Doomariyaganj RAGHVENDRA PRATAP SINGH BJP
Etah VIPIN KUMAR DAVID BJP
Etawah SARITA BHADAURIYA BJP
Etmadpur RAM PRATAP SINGH BJP
Faridpur DR. SHYAM BIHARI LAL BJP
Farrukhabad MEJOR SUNIL DUTT DWIVEDI BJP
Fatehabad JITENDRA VERMA BJP
Fatehpur VIKRAM SINGH BJP
Fatehpur Sikri CHAU. UDAYBHAN SINGH BJP
Fazilnagar GANGA BJP
Firozabad MANISH ASIJA BJP
Gainsari SHAILESH KUMAR SINGH BJP
Gangoh PRADEEP KUMAR BJP
Garautha JAWAHAR LAL RAJPOOT BJP
Garhmukteshwar KAMAL SINGH MALIK BJP
Gaura PRABHAT KUMAR VERMA BJP
Ghatampur KAMAL RANI BJP
Ghaziabad ATUL GARG BJP
Ghazipur SANGEETA BJP
Ghorawal ANIL KUMAR MAURYA BJP
Ghosi FAGU CHAUHAN BJP
GOLA GOKRANNATH ARVIND GIRI BJP
Gonda PRATEEK BHUSHAN SINGH BJP
Gopamau SHYAM PRAKASH BJP
Gorakhpur Rural BIPIN SINGH BJP
Gorakhpur Urban DR. RADHA MOHAN DAS AGRAWAL BJP
Goshainganj INDRA PRATAP ALIAS KHABBU TIWARI BJP
Goverdhan KARINDA SINGH BJP
Govindnagar SATYA DEV PACHAURI BJP
Gunnaur AJEET KUMAR URF RAJU YADAV BJP
Haidergarh BAIJNATH RAWAT BJP
Hamirpur ASHOK KUMAR SINGH CHANDEL BJP
Hapur VIJAY PAL (AADHTI) BJP
Hargaon SURESH RAHI BJP
Harraiya AJAY KUMAR SINGH ”AJAY SINGH” BJP
Hasanpur MAHENDRA SINGH KHARGVANSHI BJP
Hastinapur DINESH KHATIK BJP
Hata PAWAN KUMAR BJP
Hathras HARI SHANKAR MAHOR BJP
Husainganj RANVENDRA PRATAP SINGH URF DHUNNI BHAIYA BJP
Iglas RAJVEER DILER BJP
Itwa DR. SATISH CHANDRA DWIVEDI BJP
Jagdishpur SURESH KUMAR BJP
Jalesar SANJEEV KUMAR DIWAKAR BJP
Jasrana RAMGOPAL PAPPU LODHI BJP
Jaunpur GIRISH CHANDRA YADAV BJP
Jewar DHIRENDRA SINGH BJP
Jhansi Nagar RAVI SHARMA BJP
Kadipur RAJESH GAUTAM BJP
Kaimganj AMAR SINGH BJP
Kaiserganj MUKUT BIHARI BJP
Kalpi KU. NARENDRA PAL SINGH BJP
Kalyanpur NILIMA KATIYAR BJP
Kanth RAJESH KUMAR SINGH (CHUNNU) BJP
Kapilvastu SHYAM DHANI BJP
Kaptanganj CHANDRA PRAKASH ALIAS CA CHANDRA PRAKASH SHUKL BJP
Kasganj DEVENDRA SINGH RAJPUT BJP
KASTA SAURABH SINGH BJP
Katra VEER VIKRAM SINGH PRINCE BJP
Katra Bazar BAWAN SINGH BJP
Kerakat S.C. DINESH CHAUDHARY BJP
Khadda JATASHANKER TRIPATHI BJP
Khaga KRISHNA PASWAN BJP
Khair ANOOP BJP
Khajani SANT PRASAD BJP
KHALILABAD DIGVIJAY NARAYAN ALIS JAY CHAUBEY BJP
Khatauli VIKRAM SINGH BJP
Kheragarh MAHESH KUMAR GOYAL BJP
Khurja VIJENDRA SINGH BJP
KIDWAI NAGAR MAHESH CHANDRA BJP
Kithore SATYAVIR TYAGI BJP
Koil ANIL PARASHAR BJP
Koraon RAJMANI BJP
Kursi SAKENDRA PRATAP VERMA BJP
Kushinagar RAJNIKANT MANI TRIPATHI BJP
Laharpur SUNEEL VERMA BJP
LAKHIMPUR YOGESH VERMA BJP
Lalitpur RAMRATAN KUSHWAHA BJP
Lambhua DEOMANI DWIVEDI BJP
Loni NANDKISHOR BJP
Lucknow Central BRIJESH PATHAK BJP
Lucknow East ASHUTOSH TANDAN “GOPAL JI” BJP
Lucknow North DR.NEERAJ BORA BJP
Lucknow West SURESH KUMAR SHRIVASTAV BJP
Madhaugarh MOOLCHANDRA SINGH BJP
Madhuban DARA SINGH CHAUHAN BJP
Mahadewa S.C RAVI KUMAR SONKAR BJP
Maharajganj JAIMANGAL BJP
Maharajpur SATISH MAHANA BJP
Mahasi SURESHWAR SINGH BJP
Mahoba RAKESH KUMAR GOSWAMI BJP
Maholi SHASHANK TRIVEDI BJP
Majhawan SHUCHISMITA MAURYA BJP
Malihabad JAI DEVI BJP
Manikpur R.K. SINGH PATEL BJP
Manjhanpur LAL BAHADUR BJP
Mankapur RAMAPATI SHASTRI BJP
Marhara VIRENDRA BJP
Marihan RAMA SHANKAR SINGH BJP
Mathura SHRIKANT SHARMA BJP
Mauranipur BIHARILAL ARYA BJP
Meerapur AVTAR SINGH BHADANA BJP
Meerganj DR. D.C. VERMA BJP
Meerut Cantt. SATYA PRAKASH AGARWAL BJP
Meerut South DR. SOMENDRA TOMAR BJP
Mehnaun VINAY KUMAR BJP
Mehroni MANOHAR LAL BJP
Meja NEELAM KARWARIYA BJP
MENHDAWAL RAKESH SINGH BAGHEL BJP
Milak RAJBALA BJP
Milkipur GORAKH NATH BJP
Mirzapur RATNAKAR MISHR BJP
Misrikh RAM KRISHNA BHARGAVA BJP
Modi Nagar DR. MANJU SHIWACH BJP
Mohammadabad ALKA RAI BJP
MOHAMMDI LOKENDRA PRATAP SINGH BJP
Mohan BRIJESH KUMAR BJP
Moradabad Nagar RITESH KUMAR GUPTA BJP
Mughalsarai SADHANA SINGH BJP
Muhammadabad- Gohna (SC) SHRIRAM SONKAR BJP
Muradnagar AJIT PAL TYAGI BJP
Muzaffar Nagar KAPIL DEV AGARWAL BJP
Nakur DR.DHARAM SINGH SAINI BJP
Nanpara MADHURI VERMA BJP
Naraini RAJ KARAN KABIR BJP
Naugawan Sadat CHETAN CHAUHAN BJP
Nawabganj KESAR SINGH BJP
Nehtaur OMKUMAR BJP
NIGHASAN PATEL RAMKUMAR VERMA BJP
Noida PANKAJ SINGH BJP
Noorpur LOKENDRA SINGH BJP
Obra SANJIV KUMAR BJP
Orai GAURI SHANKAR BJP
Padrauna SWAMI PRASAD MAURYA BJP
PALIA HARVINDER KUMAR SAHANI BJP
Paniyara GYANENDRA BJP
Pathardeva SURYA PRATAP SHAHI BJP
Patiyali MAMTESH BJP
Patti RAJENDRA PRATAP SINGH ALIAS MOTI BJP
Payagpur SUBHASH TRIPATHI BJP
Phaphamau VIKRAMAJEET BJP
Pharenda BAJRANG BAHADUR SINGH BJP
Phephana UPENDRA TIWARI BJP
Phoolpur Pawai ARUN KUMAR YADAV BJP
Phulpur PRAVEEN KUMAR SINGH BJP
Pilibhit SANJAY SINGH GANGWAR BJP
Pindra AVADHESH SINGH BJP
Pipraich MAHENDRA PAL SINGH BJP
Powayan CHETRAM BJP
Puranpur BABU RAM PASWAN BJP
Purqazi PRAMOD UTWAL BJP
Ram Nagar SHARAD KUMAR AWASTHI BJP
Rampur Karkhana KAMLESH SHUKLA BJP
Rampur Maniharan DEVENDER KUMAR NIM BJP
Raniganj ABHAY KUMAR ALIAS DHIRAJ OJHA BJP
Rasulabad NIRMALA SANKHWAR BJP
Rath MANISHA ANURAGI BJP
Robertsganj BHUPESH CHAUBEY BJP
Rohaniya SURENDRA NARAYAN SINGH BJP
Rudauli RAM CHANDRA YADAV BJP
Rudhauli SANJAY PRATAP JAISWAL BJP
Rudrapur JAI PRAKASH NISHAD BJP
Sadar SITARAM BJP
Safipur BAMBA LAL BJP
Sahajanwa SHEETAL PANDEY BJP
Sahibabad SUNIL KUMAR SHARMA BJP
Saiyadraja SUSHIL SINGH BJP
Salempur KALI PRASAD BJP
Salon DAL BAHADUR BJP
Sandi PRABHASH KUMAR BJP
Sandila RAJ KUMAR AGRAWAL URF RAJIA BJP
Sardhana SANGEET SINGH SOM BJP
Sareni DHIRENDRA BAHADUR SINGH BJP
Sarojini Nagar SWATI SINGH BJP
Sawaijpur KUNVAR MADHVENDRA PRATAP BJP
Sevata GYAN TIWARI BJP
Shahabad RAJANI TIWARI BJP
Shahjahanpur SURESH KUMAR KHANNA BJP
Shamli TEJENDRA NIRWAL BJP
Shekhupur DHARMENDRA KUMAR SINGH SHAKYA BJP
Shikarpur ANIL KUMAR BJP
Shikohabad MUKESH VERMA BJP
Shivpur ANIL RAJBHAR BJP
Shrawasti RAM FERAN BJP
Sikanderpur SANJAY YADAV BJP
Sikandra MATHURA PRASAD PAL BJP
Sikandra Rao BIRENDRA SINGH RANA BJP
Sikandrabad BIMLA SINGH SOLANKI BJP
Sirathu SHEETLA PRASAD BJP
Siswa PREMSAGAR PATEL BJP
Sitapur RAKESH RATHORE BJP
Siwalkhas JITENDRA PAL SINGH (BILLU) BJP
SRI NAGAR MANJU TYAGI BJP
Sultanpur SURYA BHAN SINGH BJP
Syana DEVENDRA BJP
Tanda SANJU DEVI BJP
Tarabganj PREM NARAYAN PANDEY BJP
Thana Bhawan SURESH KUMAR BJP
Tilhar ROSHAN LAL VERMA BJP
Tiloi MAYANKESHWAR SHARAN SINGH BJP
Tindwari BRAJESH KUMAR PRAJAPATI BJP
Tirwa KAILASH SINGH RAJPUT BJP
Tulsipur KAILASH NATH SHUKLA BJP
Tundla SATYA PAL SINGH BAGHEL BJP
Unnao PANKAJ GUPTA BJP
Utraula RAM PRATAP ALIAS SHASHIKANT VERMA BJP
Varanasi Cantt. SAURABH SRIVASTAVA BJP
Varanasi North RAVINDRA JAISWAL BJP
Varanasi South DR. NEELKANTH TIWARI BJP
Zafrabad DR HARENDRA PRASAD SINGH BJP
Zaidpur UPENDRA SINGH BJP
Zamania SUNITA BJP
Babaganj VINOD KUMAR Independent
Kunda RAGHURAJ PRATAP SINGH Independent
Nautanwa AMAN MANI TRIPATHI Independent
Behat NARESH SAINI INC
Harchandpur RAKESH SINGH INC
Kanpur Cantt. SOHIL AKHTAR ANSARI INC
Rae Bareli ADITI SINGH INC
Rampur Khas ARADHANA MISHRA ‘MONA’ INC
Saharanpur MASOOD AKHTAR INC
Tamkuhi Raj AJAY KUMAR LALLU INC
Gyanpur VIJAY MISHRA NISHAD
Chhaprauli SAHENDER SINGH RAMALA Rashtriya Lok Dal
Amroha MEHBOOB ALI Samajwadi Party
Arya Nagar AMITABH BAJPAI Samajwadi Party
Asmoli PINKI YADAV Samajwadi Party
Atrauliya DR.SANGRAM YADAV Samajwadi Party
Azamgarh DURGA PRASAD Samajwadi Party
Bansdih RAM GOVIND CHAUDHERI Samajwadi Party
Barabanki DHARMRAJ SINGH YADAV URF SURESH YADAV Samajwadi Party
Bhatpar Rani ASHUTOSH Samajwadi Party
Bilari MOHD. FAEEM Samajwadi Party
Chamraua NASEER AHMAD KHAN Samajwadi Party
Gauriganj RAKESH PRATAP SINGH Samajwadi Party
Gopalpur NAFEES AHMAD Samajwadi Party
Hardoi NITIN AGARWAL Samajwadi Party
Isauli ABRAR AHMAD Samajwadi Party
Jalalabad SHARADVIR SINGH Samajwadi Party
Jangipur VIRENDRA KUMAR YADAV Samajwadi Party
Jaswantnagar SHIVPAL SINGH YADAV Samajwadi Party
Kairana NAHID HASAN Samajwadi Party
Kannauj ANIL KUMAR DOHARE Samajwadi Party
Karachhana UJJWAL RAMAN SINGH Samajwadi Party
Karhal SOBARAN SINGH YADAV Samajwadi Party
Kishani (SC) BRAJESH KUMAR Samajwadi Party
Kundarki MOHAMMAD RIZWAN Samajwadi Party
Machhlishahr S.C. JAGDISH SONKAR Samajwadi Party
Mahmoodabad NARENDRA SINGH VERMA Samajwadi Party
Mainpuri RAJKUMAR ALIAS RAJU YADAV Samajwadi Party
Malhani PARASNATH YADAV Samajwadi Party
Matera YASAR SHAH Samajwadi Party
Meerut RAFIQ ANSARI Samajwadi Party
Mehnagar KALPNATH PASWAN Samajwadi Party
Mohanlalganj AMBRISH SINGH PUSHKAR Samajwadi Party
Moradabad Rural HAJI IKRAM QURESHI Samajwadi Party
Nagina MANOJ KUMAR PARAS Samajwadi Party
Najibabad TASLEEM AHMAD Samajwadi Party
Nizamabad ALAMBADI Samajwadi Party
Rampur MOHAMMAD AZAM KHAN Samajwadi Party
Saharanpur Nagar SANJAY GARG Samajwadi Party
Sahaswan OMKAR SINGH Samajwadi Party
Saidpur SUBHASH PASSI Samajwadi Party
Sakaldiha PRABHUNARAYAN YADAV Samajwadi Party
Sambhal IQBAL MEHMOOD Samajwadi Party
Shahganj SHAILENDRA YADAV LALAI Samajwadi Party
Sirsaganj HARIOM YADAV Samajwadi Party
Sishamau HAZI IRFAN SOLANKI Samajwadi Party
Suar MOHAMMAD ABDULLAH AZAM KHAN Samajwadi Party
Thakurdwara NAVAB JAN Samajwadi Party
Unchahar MANOJ KUMAR PANDEY Samajwadi Party
Ajagara KAILASH NATH SONKAR SBSP
Jakhanian TRIVENI RAM SBSP
Ramkola RAMANAND BAUDH SBSP
Zahoorabad OM PRAKASH RAJBHAR SBSP

http://eciresults.nic.in/

Terms:

  • samajwadi party shayari in hindi
  • samajwadi party shayari
  • rasan card suchi 2017
  • rasan corde
  • u p rasnkad
  • rasan kard suchi
  • samajwadi shayari in hindi
  • sata kega 2017
  • sata deli
  • p l suchi hardoi 2017

ECI General Election 2017 Vote Count Result Goa, Manipur, Punjab, Uttarakhand and UP

ECI General Election 2017 Vote Count Result Goa, Manipur, Punjab, Uttarakhand and UP:

The Election Commission of India had recently conducted the General Elections to the Legislative Assemblies of Goa, Manipur, Punjab, Uttarakhand and Uttar Pradesh.

In Goa for the 40 Assembly Constituencies the General election 2017 was conducted by the Election Commission of India with the polling on 4th February 2017.

For the 60 Manipur assembly constituencies the general assembly election 2017 was conducted in 2 phases that is on 4th March 2017 and 8th March 2017 at various polling station allotted for the voters.

In Punjab state for the 117 assembly constituencies the vidhan sabha election 2017 was conducted in single phase on 4th February 2017 at various polling booths.

In single phase on 15th February 2017 the Assembly election 2017 was conducted by the Election Commission of India for 70 assembly constituencies of Uttarakhand state.

For the 403 assembly constituencies of Uttar Pradesh state the Assembly Election 2017 was conducted in 7 phases that is on 11th, 15th, 19th, 23rd, 27th February 2017, 4th and 8th March 2017.

For the assembly constituencies of Goa, Manipur, Punjab, Uttarakhand and Uttar Pradesh state the counting of votes scheduled on 11th March 2017, Saturday and on the same day the final results of winning party candidates name list along with the total votes will be released by the Election Commission of India.

Goa Result Status
Party Won Leading Total
Bharatiya Janata Party 0 6 6
Indian National Congress 0 8 8
Nationalist Congress Party 0 1 1
Maharashtrawadi Gomantak 0 2 2
Goa Forward Party 0 2 2
Independent 0 1 1
Total 0 20 20
Manipur Result Status
Party Won Leading Total
Bharatiya Janata Party 0 7 7
Indian National Congress 0 3 3
Nationalist Congress Party 0 1 1
Naga Peoples Front 0 3 3
National People’s Party 0 3 3
Independent 0 3 3
Total 0 20 20
Punjab Result Status
Party Won Leading Total
Bharatiya Janata Party 0 5 5
Indian National Congress 0 63 63
Aam Aadmi Party 0 22 22
Shiromani Akali Dal 0 23 23
Lok Insaaf Party 0 1 1
Total 0 114 114
Uttar Pradesh Result Status
Party Won Leading Total
Bahujan Samaj Party 0 17 17
Bharatiya Janata Party 0 262 262
Indian National Congress 0 11 11
Rashtriya Lok Dal 0 1 1
Samajwadi Party 0 59 59
Apna Dal (Soneylal) 0 8 8
Nirbal Indian Shoshit Hamara Aam Dal 0 2 2
Suheldev Bhartiya Samaj Party 0 6 6
Independent 0 3 3
Total 0 369 369
Uttarakhand Result Status
Party Won Leading Total
Bharatiya Janata Party 0 48 48
Indian National Congress 0 10 10
Independent 0 4 4
Total 0 62 62

http://eci.nic.in/eci/eci.html
http://eciresults.nic.in/

 

Terms:

  • Bhiwandi voter list 2017
  • voter list 2017
  • election voter list 2017
  • mla constituency wise voters
  • indian voter list 2017
  • satta manipur result
  • new elaction voterlist in 24daupani
  • panruti voter list 2017
  • voters list from goa
  • www indianvoterlist in

The Oscars 2017 Winners Full List of 89th Academy Awards

The Oscars 2017 Winners Full List of 89th Academy Awards:

On 24th January 2017 the nominees was announced and the 89th Academy Awards was issued on 26th February 2017 from 5:30 p.m. PST at the Dolby Theatre in Hollywood, Los Angeles.

Among the 14 nominations the movie La La Land had won 6 awards and among the 8 nominations the movie Moonlight managed to win 3 awards.

The Oscars Awards 2017 Winners List:

Best Picture Award:

  • Moonlight – Adele Romanski, Dede Gardner, and Jeremy Kleinerdouble-dagger
  • Arrival – Shawn Levy, Dan Levine, Aaron Ryder, and David Linde
  • Fences – Scott Rudin, Denzel Washington, and Todd Black
  • Hacksaw Ridge – Bill Mechanic and David Permut
  • Hell or High Water – Carla Hacken and Julie Yorn
  • Hidden Figures – Donna Gigliotti, Peter Chernin, Jenno Topping, Pharrell Williams, and Theodore Melfi
  • La La Land – Fred Berger, Jordan Horowitz, and Marc Platt
  • Lion – Emile Sherman, Iain Canning, and Angie Fielder
  • Manchester by the Sea – Matt Damon, Kimberly Steward, Chris Moore, Lauren Beck, and Kevin J. Walsh

Best Director Award:

  • Damien Chazelle – La La Landdouble-dagger
  • Mel Gibson – Hacksaw Ridge
  • Barry Jenkins – Moonlight
  • Kenneth Lonergan – Manchester by the Sea
  • Denis Villeneuve – Arrival

Best Actor Award:

  • Casey Affleck – Manchester by the Sea as Lee Chandlerdouble-dagger
  • Andrew Garfield – Hacksaw Ridge as Desmond T. Doss
  • Ryan Gosling – La La Land as Sebastian Wilder
  • Viggo Mortensen – Captain Fantastic as Ben Cash
  • Denzel Washington – Fences as Troy Maxson

Best Actress Award:

  • Emma Stone – La La Land as Mia Dolandouble-dagger
  • Isabelle Huppert – Elle as Michèle Leblanc
  • Ruth Negga – Loving as Mildred Loving
  • Natalie Portman – Jackie as Jackie Kennedy
  • Meryl Streep – Florence Foster Jenkins as Florence Foster Jenkins

Best Supporting Actor Award:

  • Mahershala Ali – Moonlight as Juandouble-dagger
  • Jeff Bridges – Hell or High Water as Texas Ranger Marcus Hamilton
  • Lucas Hedges – Manchester by the Sea as Patrick Chandler
  • Dev Patel – Lion as Saroo Brierley
  • Michael Shannon – Nocturnal Animals as Detective Bobby Andes

Best Supporting Actress Award:

  • Viola Davis – Fences as Rose Maxsondouble-dagger
  • Naomie Harris – Moonlight as Paula
  • Nicole Kidman – Lion as Sue Brierley
  • Octavia Spencer – Hidden Figures as Dorothy Vaughan
  • Michelle Williams – Manchester by the Sea as Randi

Best Original Screenplay Award:

  • Manchester by the Sea – Kenneth Lonergandouble-dagger
  • Hell or High Water – Taylor Sheridan
  • La La Land – Damien Chazelle
  • The Lobster – Yorgos Lanthimos and Efthimis Filippou
  • 20th Century Women – Mike Mills

Best Adapted Screenplay Award:

  • Moonlight – Barry Jenkins and Tarell Alvin McCraney from In Moonlight Black Boys Look Blue by Tarell Alvin McCraneydouble-dagger
  • Arrival – Eric Heisserer from “Story of Your Life” by Ted Chiang
  • Fences – August Wilson from Fences by August Wilson (posthumous nomination)
  • Hidden Figures – Allison Schroeder and Theodore Melfi from Hidden Figures by Margot Lee Shetterly
  • Lion – Luke Davies from A Long Way Home by Saroo Brierley and Larry Buttrose

Best Animated Feature Film Award:

  • Zootopia – Byron Howard, Rich Moore, and Clark Spencerdouble-dagger
  • Kubo and the Two Strings – Travis Knight and Arianne Sutner
  • Moana – John Musker, Ron Clements, and Osnat Shurer
  • My Life as a Zucchini – Claude Barras and Max Karli
  • The Red Turtle – Michaël Dudok de Wit and Toshio Suzuki

Best Foreign Language Film Award:

  • The Salesman (Iran) in Persian – Asghar Farhadidouble-dagger
  • Land of Mine (Denmark) in Danish – Martin Zandvliet
  • A Man Called Ove (Sweden) in Swedish – Hannes Holm
  • Tanna (Australia) in Nauvhal – Martin Butler and Bentley Dean
  • Toni Erdmann (Germany) in German – Maren Ade

Best Documentary – Feature Award:

  • O.J.: Made in America – Ezra Edelman and Caroline Waterlowdouble-dagger
  • Fire at Sea – Gianfranco Rosi and Donatella Palermo
  • I Am Not Your Negro – Raoul Peck, Rémi Grellety, and Hébert Peck
  • Life, Animated – Roger Ross Williams and Julie Goldman
  • 13th – Ava DuVernay, Spencer Averick, and Howard Barish

Best Documentary – Short Subject Award:

  • The White Helmets – Orlando von Einsiedel and Joanna Natasegaradouble-dagger
  • Extremis – Dan Krauss
  • 4.1 Miles – Daphne Matziaraki
  • Joe’s Violin – Kahane Cooperman and Raphaela Neihausen
  • Watani: My Homeland – Marcel Mettelsiefen and Stephen Ellis

Best Live Action Short Film Award:

  • Sing – Kristóf Deák and Anna Udvardydouble-dagger
  • Ennemis intérieurs – Sélim Azzazi
  • La Femme et le TGV – Timo von Gunten and Giacun Caduff
  • Silent Nights – Aske Bang and Kim Magnusson
  • Timecode – Juanjo Giménez

Best Animated Short Film Award:

  • Piper – Alan Barillaro and Marc Sondheimerdouble-dagger
  • Blind Vaysha – Theodore Ushev
  • Borrowed Time – Andrew Coats and Lou Hamou-Lhadj
  • Pear Cider and Cigarettes – Robert Valley and Cara Speller
  • Pearl – Patrick Osborne

Best Original Score Award:

  • La La Land – Justin Hurwitzdouble-dagger
  • Jackie – Mica Levi
  • Lion – Dustin O’Halloran and Hauschka
  • Moonlight – Nicholas Britell
  • Passengers – Thomas Newman

Best Original Song Award:

  • “City of Stars” from La La Land – Music by Justin Hurwitz, Lyric by Benj Pasek and Justin Pauldouble-dagger
  • “Audition (The Fools Who Dream)” from La La Land – Music by Justin Hurwitz, Lyric by Benj Pasek and Justin Paul
  • “Can’t Stop the Feeling!” from Trolls – Music and Lyric by Justin Timberlake, Max Martin, and Karl Johan Schuster (Shellback)
  • “The Empty Chair” from Jim: The James Foley Story – Music and Lyric by J. Ralph and Sting
  • “How Far I’ll Go” from Moana – Music and Lyric by Lin-Manuel Miranda

Best Sound Editing Award:

  • Arrival – Sylvain Bellemaredouble-dagger
  • Deepwater Horizon – Wylie Stateman and Renée Tondelli
  • Hacksaw Ridge – Robert Mackenzie and Andy Wright
  • La La Land – Ai-Ling Lee and Mildred Iatrou Morgan
  • Sully – Alan Robert Murray and Bub Asman

Best Sound Mixing Award:

  • Hacksaw Ridge – Kevin O’Connell, Andy Wright, Robert Mackenzie, and Peter Gracedouble-dagger
  • Arrival – Bernard Gariépy Strobl and Claude La Haye
  • La La Land – Andy Nelson, Ai-Ling Lee, and Steve A. Morrow
  • Rogue One: A Star Wars Story – David Parker, Christopher Scarabosio, and Stuart Wilson
  • 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi – Greg P. Russell,[n 1] Gary Summers, Jeffrey J. Haboush, and Mac Ruth

Best Production Design Award:

  • La La Land – David Wasco and Sandy Reynolds-Wascodouble-dagger
  • Arrival – Patrice Vermette and Paul Hotte
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them – Stuart Craig and Anna Pinnock
  • Hail, Caesar! – Jess Gonchor and Nancy Haigh
  • Passengers – Guy Hendrix Dyas and Gene Serdena

Best Cinematography Award:

  • La La Land – Linus Sandgrendouble-dagger
  • Arrival – Bradford Young
  • Lion – Greig Fraser
  • Moonlight – James Laxton
  • Silence – Rodrigo Prieto

Best Makeup and Hairstyling Award:

  • Suicide Squad – Alessandro Bertolazzi, Giorgio Gregorini, and Christopher Nelsondouble-dagger
  • A Man Called Ove – Eva von Bahr and Love Larson
  • Star Trek Beyond – Joel Harlow and Richard Alonzo

Best Costume Design Award:

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them – Colleen Atwooddouble-dagger
  • Allied – Joanna Johnston
  • Florence Foster Jenkins – Consolata Boyle
  • Jackie – Madeline Fontaine
  • La La Land – Mary Zophres

Best Film Editing Award:

  • Hacksaw Ridge – John Gilbertdouble-dagger
  • Arrival – Joe Walker
  • Hell or High Water – Jake Roberts
  • La La Land – Tom Cross
  • Moonlight – Nat Sanders and Joi McMillon

Best Visual Effects Award:

  • The Jungle Book – Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones, and Dan Lemmondouble-dagger
  • Deepwater Horizon – Craig Hammack, Jason Snell, Jason Billington, and Burt Dalton
  • Doctor Strange – Stephane Ceretti, Richard Bluff, Vincent Cirelli, and Paul Corbould
  • Kubo and the Two Strings – Steve Emerson, Oliver Jones, Brian McLean, and Brad Schiff
  • Rogue One: A Star Wars Story – John Knoll, Mohen Leo, Hal Hickel, and Neil Corbould

Terms:

  • Mp land ricord
  • land recard
  • MP land recod
  • land rikad
  • m p land ricord
  • seoni atithi bharthi
  • mp land recort
  • mp land recad
  • u p rasn card suchi
  • seoni athiti com varg -1